Ladies Competition Results 2018

National Senior Fours Semi-Finals on Monday 9th July 2018 at St. Stephen Bowling Club

G3   V Battersby, M Wilson, S Coad, J Rees, St Austell v
G2   J Dyer, M Perkin, J Wilkins, N Gilbert, Kensey Vale
G4   A Billing, A Hibbert, S Frost,P Hill, Newquay Trenance v
G1   A Hovells, S Beckett, M McPherson, R Clegg, St Ives

National Two Wood Singles Quarter Finals on Sunday 8th July 2018 at Redruth Bowling Club

G4B  Jenny Hosking, Chacewater 11 v
G2A  Nicky Gilbert, Kensey Vale 16
G1A  Lynne Smith, Redruth  19 v
G3B  Maureen Wilson, St. Austell 9
G2B  Sue Frost, Liskeard 10 v
G4A  Jenny Dunstone, Falmouth 16
G1B  Carole Woodley, Camborne 17 v
G3A  Karen Hunter, Looe 7

National Two Wood Singles Semi Finals on Sunday 8th July 2018 at Redruth Bowling Club

G2A  Nicky Gilbert, Kensey Vale 15 v
G1A  Lynne Smith, Redruth  10
G4A  Jenny Dunstone, Falmouth 15 v
G1B  Carole Woodley, Camborne 12

Representing Cornwall at Leamington in the National 2 Wood Singles are

Cornwall A    Nicky Gilbert, Kensey Vale
Cornwall B    Jenny Dunstone, Falmouth

National Fours Quarter Finals on Monday 2nd July at Lostwithiel Bowling Club

G2A  V. Beare, A. Austin, D. Bunce, P. Arnold (sub J. Bradbury), Wadebridge  22 v
G1A  A. Topham, E. Thomas, J. Edwards, W. Carne, Penlee 11
G4A  R. Tresidder, M. Boss, M. Maiden, E. Bray, Truro 15 v
G3A  K. Sturtridge, L. Read, J. Gould, M. Moore, St. Austell 18
G1B T. Wills, L. Smith, N. May, L. Martin, Redruth 16 v
G4B  M. Smith, J. Iddles, G. Instance, J. Prime, Chacewater 14
G3B  V. Battersby, M. Wilson, S. Coad, J. Rees, St. Austell  26 v
G2B  J. Whetter, R. James, J. Marchant, F. Turner, Liskeard 11

National Fours Semi Finals on Monday 2nd July at Lostwithiel Bowling Club

G2A  V. Beare, A. Austin, D. Bunce, P. Arnold (sub J. Bradbury), Wadebridge  7 v
G3A  K. Sturtridge, L. Read, J. Gould, M. Moore, St. Austell 32
G1B T. Wills, L. Smith, N. May, L. Martin, Redruth 15 v
G3B  V. Battersby, M. Wilson, S. Coad, J. Rees, St. Austell  20

Representing Cornwall at Leamington in the National Fours are

Cornwall A    Katie Sturtridge, Leah Read,  Joyce Gould, Michelle Moore, St. Austell
Cornwall B     Veronica Battersby, Maureen Wilson, Shirley  Coad, Joan Rees,  St. Austell

National Four Wood Singles Quarter Finals on Saturday 30th June at Chacewater Bowling Club

G2B  Fran Goldthorpe, Bude 21 v
G4A  Lesley Clayton, Perranporth 10
G1B  Nicky Ellis, Helston 10 v
G3A  Joyce Barrett, Grampound 21
G2A  Barbara Jones, Bodmin 12 v
G1A  Louise Williams, Helston 21
G4B  Pauline Thorne, Newquay West End 19 v
G3B  Shirley Coad, St. Austell 21

National Four Wood Singles Semi Finals on Saturday 30th June at Chacewater Bowling Club

G2B  Fran Goldthorpe, Bude 21 v
G3A  Joyce Barrett, Grampound 18
G1A  Louise Williams, Helston17 v
G3B  Shirley Coad, St. Austell 21

Representing Cornwall at Leamington in the National 4 Wood Singles are

Cornwall A    Fran Goldthrop. Bude
Cornwall B    Shirley  Coad,  St. Austell

National Junior Singles  Finals on Saturday 30th June at Chacewater Bowling Club

Katie Strutridge, St. Austell 21 v
Lilly Collings, Helston   7
Leah Read

Representing Cornwall at Leamington in the National Junior Singles are

Cornwall A    Katie Strutridge, St. Austell
Cornwall B    Leah Read, St. Austell

National Junior Pairs
Representing Cornwall at Leamington in the National Junior Pairs

Katie Strutridge & Leah Read, St. Austell

National Triples Quarter Finals on Saturday 16th June at St. Austell Bowling Club

*G2A  Jill Fell, Sandra Parker, Joy Scott, Stratton 16 v
*G3A  Katie Sturtridge, Leah Read, Michelle Moore, St. Austell 18
*This match was played on Thursday 14th June at 3.30 p.m. at St. Austell.

G4B  Avril Billing, Josie Gillingham, Jennie Maunder, Newquay Trenance 14 v
G1A  Sue Hill, Pat Ayotte, Sally Dewdney, Penzance 16
G2B  Lorna Groves, Rebecca Radmore, Christine Grose, Saltash 19 v
G3B  Veronica Battersby, Shirley Coad, Joan Rees, St. Austell 18
G4A  Dot Dunstan, Jenny Hosking, Jenny Prime, Chacewater 18 v
G1B  Louise Williams, Nicki Ellis, Fran Phillips, Helston 20

National Triples Semi Finals on Saturday 16th June at St. Austell Bowling Club

*G3A  Katie Sturtridge, Leah Read, Michelle Moore, St. Austell 17 v
*G1A  Sue Hill, Pat Ayotte, Sally Dewdney, Penzance 13
G2B  Lorna Groves, Rebecca Radmore, Christine Grose, Saltash 16 v
G1B  Louise Williams, Nicki Ellis, Fran Phillips, Helston 15

*Game played on 25th June 2018

Representing Cornwall at Leamington in the National Triples are

Cornwall A    Katie Sturtridge, Leah Read, Michelle Moore, St. Austell
Cornwall B     Lorna Groves, Rebecca Radmore, Christine Grose, Saltash

National Pairs Quarter Finals on Sunday 10th June at Bodmin Bowling Club

G4A  Maria Smith & Gill Instance, Chacewater 17 v
G1A  Sonia Arthur & Moira Cassidy, Porthleven 18
G2B  Pat Richards & Barbara Jones, Bodmin  23 v
G3A  Veronica Battersby & Michelle Moore, St. Austell 22
G4B  Pauline Hill & Jennie Maunder, Newquay Trenance 27 v
G3B  Carole Dudley & Val Reilly, Looe 5
G2A  Mandy Jones & Rosalind Redfern, Callington 10 v
G1B  Lynne Bonehill & Elizabeth Murrish, St. Ives 21

National Pairs Semi Finals on Sunday 10th June at Bodmin Bowling Club

G1A Sonia Arthur & Moira Cassidy, Porthleven 17 v
G2B Pat Richards & Barbara Jones, Bodmin 19
G4B Pauline Hill & Jennie Maunder, Newquay Trenance 22 v
G1B Lynne Bonehill & Elizabeth Murrish, St. Ives 12

Representing Cornwall at Leamington in the National Pairs are

Cornwall A   Pat Richards and Barbara Jones, Bodmin
Cornwall B   Pauline Hill and Jennie Maunder, Newquay Trenance

Welcome to website of Lawn Bowls in Cornwall