Men’s Competition Results 2016

BOWLS CORNWALL JOINT COUNTY CHAMPIONSHIPS FINALS 2016 at Falmouth Bowling Club on Saturday 10th September

10.00 a.m. PAIRS (Ladies and Mens)

M. Eagle & A. Light , Probus v
P Thorne & P Mc Carthy, Newquay West End
P Bennett & O Bennett, Bodmin v
P Sturtridge & M Read, Stenalees

10.00 a.m. FOURS (Ladies and Mens)

H. Burnett, A Madge, L Couch & E Busby, Veryan v
M Perkin, J Dyer, J Wikins & N Gilbert, Kensey Vale
N Coad, K Butler, P Brooks, & S. Lawer, Carnon Downs v
J. Drew, D. Drew, I Drew & A. Hawke, Sst. Austell

11.00 a.m. 2 WOOD SINGLES (Ladies and Mens)
J Hosking, Chacewater v C. Johnstone, Liskeard
A Broad, St. Stephen v R. Jose, Camborne

1.30 p.m. TRIPLES (Ladies and Mens)
C Moore, R Sweet & P McGlynn, Lostwithiel v
V Battersby, S. Coad & J. Rees, St. Austell

N Coad, P Brooks & S Lawer, Carnon Downs v
I Powell, B Cotton & M Read, Stenalees

1.30 p.m. SINGLES (Ladies and Mens)
T. Wills, Redruth v R Newbury, Wadebridge
T Phillips, Carnon Downs W/o A Hawke, St. Austell

BOWLS CORNWALL MILLENNIUM MIXED FOURS SEMI FINALS 2016 will be held on  Friday 9th September 2016 at Falmouth

Stratton v St. Austell
Stithians v Porthleven

bOWLS CORNWALL (MEN) COUNTY BOWLING LEAGUE FINALS 2016 will be held on SATURDAY 13th AUGUST 2016 as follows:

LEAGUE 1 FINALS @ Kensey Vale BC
Stratton A v St. Austell A
Carnon Downs A v Camborne A

LEAGUE 1 (RUNNERS-UP) FINALS @ Carnon Downs BC
Liskeard A v Stenalees A
Chacewater A v Porthmeor A

LEAGUE 2 WINNERS FINALS @ St Ives BC

Bodmin A v Mevagissey
Penryn v Penlee B

LEAGUE 2 RUNNERS UP FINALS @ St Austell BC

Saltash B v Imerys
Carnon Downs B v Porthmeor B

FOURS Quarter Finals at ST. STEPHEN BC on Friday 15th July 2016

“A” SECTION
S. GAMBRIEL, I. CURTIS, G. PERKINS & S. JONES, Stratton BC 13 v
C, ROE, W. SANKEY, B. COTTON & M. READ, Stenalees BC 17
N. COAD, K. BUTLER, P. BROOKS & S. LAWER, Carnon Downs BC 26  v
B. SMITH, T. DEACON, B. DOE & D. WOODLEY, Camborne BC 7
“B” SECTION
R. NUTE, A. MASON, P. SKINNER & J. ASHTON, Saltash BC 15 v
J. DREW, D. DREW, I. DREW & A. HAWKE, St. Austell BC 20
J. HARRY, P. BEARHAM, M. TIPPETT & P. DOWNS, Chacewater BC  23 v
D. STUDDEN, C. SELBY, R. JOSE & J. STAFFORD, Camborne BC 9

FOURS Semi Finals at Newquay Trenance BC on Sunday 17th July 2016
C, ROE, W. SANKEY, B. COTTON & M. READ, Stenalees BC 7 v
N. COAD, K. BUTLER, P. BROOKS & S. LAWER, Carnon Downs BC 26
J. DREW, D. DREW, I. DREW & A. HAWKE, St. Austell BC 19 v
J. HARRY, P. BEARHAM, M. TIPPETT & P. DOWNS, Chacewater BC 8

Representing Cornwall at Leamington are: 
Cornwall A:    N. Coad, K.  Butler, P. Brooks, & S. Lawer, Carnon Downs
Cornwall B:  J. Drew, D. Drew, I Drew & A Hawke, St. Austell

TRIPLES Quarter Finals  at CHACEWATER BC on Thursday 14th July 2016

“A” SECTION
S. GAMBRIEL, G. PERKINS & S. JONES, Stratton BC 11 v
G. FROST, D. GROSE & A. HAWKE, St. Austell BC 23
N. COAD, P. BROOKS & S. LAWER, Carnon Downs BC  16 v
R. JOSE, C. SELBY & J. STAFFORD, Camborne BC 15
“B” SECTION
R. HANSON, J. KELLY, M. PEARCE, Callington BC 7 v
I. POWELL, B. COTTON & M. READ, Stenalees BC 17
C. INSTANCE, G. MITCHELL & P. DOWNS, Chacewater BC 22 v
R. DAWES, D. KINGSTON & D, HICKEY, Helston BC15

TRIPLES Semi Finals at NEWQUAY TRENANCE BC on Sunday 17th July 2016

G. FROST, D. GROSE & A. HAWKE, St. Austell BC 19 V
N. COAD, P. BROOKS & S. LAWER, Carnon Downs BC 23
I. POWELL, B. COTTON & M. READ, Stenalees BC 17
C. INSTANCE, G. MITCHELL & P. DOWNS, Chacewater BC 10

Representing Cornwall at Leamington are:
Cornwall A: N. Coad,  P. Brooks, & S. Lawer, Carnon Downs
Cornwall B: I. Powell, B. Cotton & M Read, Stenalees


PAIRS Quarter Finals  at LOSTWITHIEL BC on Wednesday 13th July 2016

“A” SECTION
P. BENNETTS & O. BENNETTS, Bodmin BC 21 v
M. ROWE & D. GROSE, St. Austell BC 20
D. MUDGE & M. FOSTER, Carnon Downs BC 19 v
A. WILLIAMS & F. WILLIAMS, Porthleven BC 10
“B” SECTION
G. RISDON & N. WRIGHT, Camelford BC 11 v
P. STURTRIDGE & M. READ, Stenalees BC 23
N. ASHWIN & M. EDDY, Carnon Downs BC 24 v
B. JENKINS & S. POLLARD, Porthmeor BC11

PAIRS Semi Finals at  NEWQUAY TRENANCE BC on Sunday 17th July/ Saturday 23rd July 2016

P. BENNETTS & O. BENNETTS, Bodmin BC 19 v
D. MUDGE & M. FOSTER, Carnon Downs BC 16 v
P. STURTRIDGE & M. READ, Stenalees BC 20 v
N. ASHWIN & M. EDDY, Carnon Downs BC 17

Representing Cornwall at Leamington are:
Cornwall A: P Bennetts & O Bennetts, Bodmin
Cornwall B:  P Sturtridge & M Read, Stenalees

SINGLES Quarter Finals  at REDRUTH BC on Tuesday 12th July 2016

“A” SECTION
R. PRIESTLEY, Wadebridge BC 8 v M. READ, Stenalees BC 21
T. PHILLIPS, Carnon Downs BC  21 v D. HICKEY, Helston BC 7
“B” SECTION
G. PERKINS, Stratton BC 17 v A. HAWKE, St. Austell BC 21
R. TEAGUE, Carnon Downs BC 21 v M. HUGHES, Porthleven BC 9

SINGLES Semi- final at NEWQUAY TRENANCE on Saturday 23rd
July 2016
M READ, Stenalees 14  v T PHILLIPS , Carnon Downs 21
A HAWKE,  St. Austell  21 v R TEAGUE, Carnon Downs 7

Representing Cornwall at Leamington:
Cornwall A   T Phillips, Carnon Downs
Cornwall B    A Hawke, St. Austell

TWO WOOD SINGLES Quarter Finals at REDRUTH BC on Monday 11th July 2016

“A” SECTION
G . PERKINS, Stratton BC 13 v A. BROAD, St. Stephen BC 16
S. LAWER, Carnon Downs BC  14 v J. STAFFORD, Camborne BC 13
“B” SECTION
J. KELLY, Callington BC 9 v A. HAWKE, St. Austell BC 16
G. MITCHELL, Chacewater BC13 v R. JOSE, Camborne BC 16.

TWO WOOD SINGLES Semi Final at Redruth on Monday 11th July 2016

A. BROAD, St. Stephen BC 15 v
S. LAWER, Carnon Downs BC 13
A. HAWKE, St. Austell BC 13v
R. JOSE, Camborne BC 17

Representing Cornwall at Leamington:
Cornwall A   A Broad, St. Stephen
Cornwall B   R Jose, Camborne

 

 

Welcome to website of Lawn Bowls in Cornwall